برندینگ

برندینگ

در تاریخ پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
 • وبلاگ

منظور از برند متمایز کردن کالا و خدمات خود با دیگر رقبا با استفاده از نام ،نشانه ،علامت و یا ترکیبی از این ها است . البته تعریفی که ارائه شد خیلی ساده تر از نگاه امروزی به برند است ودر کتب های موجود تعریف های بسیار متفاوت تری از برند ارائه شده است شما نیز به نسبت کار و حرفه ی خود میتوانید به صورت جداگانه تعریفی را برای برند ارائه دهید.

برند واژه و کلمه ای است که تاثیر خیلی زیادی را بر رونق کسب و کار و حرفه ی شما میگذارد پس نام و نشان برند شما نباید به هیچ عنوان تضعیف وتغییر شود تحت هیچ شرایطی نباید چنین اتفاقی بیفتد . شما معمولا برای ایجاد برند خود از یک ایده و یا یک جمله استفاده میکنید و تبلیغات و عوامل دیگر باید برای بهتر شدن برند شما هستند. میتوانیم بگوییم که برند مهمترین قسمت سازمان است که باید روی آن تمرکز کرد و تمام اجزا حول محور آن بچرخند. انتخاب نام برند یکی از مهمترین و اساسی ترین قسمت برند سازیاست به طوری که باید روی چگونگی طراحی لوگو که شامل رنگ و شکل می باشد خیلی تمرکز کرد.

تاریخچه برند

اگر بخواهیم در رابطه با برند صحبت کنیم هر چند کلمه برند و برند سازی برای ما ایرانی ها نسبتا یک کلمه جدید محسوب میشود ولی این کلمه از دیرباز در زندگی همه مردم وجود داشته است و با آن سرو کار داشته اند.

در هزاران سال گذشته در زمانی که وایکینگ ها وجود داشتند نشان خود را بر روی کشتی هایی که ساخته دست خودشان بود هک میکردند و همچنین در زمان های دورتر انسان ها احشام و چهارپایانی که از آنها نگهداری میکردند را نیز علامت گذاری میکردند و آنها با علامت هایی که بر روی پوست این احشام و چهار پایان داغ میکردند آنها را از احشام سایرین جدا میکردند.

امروزه این تمایزات در زندگی ما نقش اساسی ایفا می کند برای مثال کسانی که یک بطری ادکلن به خصوص را خریداری می نمایند که یک علامت تجاری خاص دارد. اگر همان بطری را بدون آن نام خاص در اختیارشان قرار دهید به احتمال فراوان آن را کالایی با کیفیت پایین تری قلمداد می نمایند.


خصوصیات یک برند خوب

 1. برند می بایست چیزی از هدف تولید محصول، کیفیت، منافع ، استفاده هاو طرز عمل آن و غیره پیشنهاد کند
 2. برند باید ساده،کوتاه و دارای تلفظ ساده بوده و به خاطر سپردن آن آسان باشد. برای مثال:لوکس،ژیلت ، بی بی سی، نایک، بیک و …
 3. برند باید به سادگی تبلیغ و شناسایی شود
 4. برند باید بخشی از یک حالت و طبیعت دائمی باشد
 5. برند باید ساده ، شفاف و جذاب باشد
 6. باید قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد
 7. باید مشخص و دقیق باشد
 8. باید دارای صدای لذت بخش در هنگامی که آن را می شنوید باشد
 9. باید اقتصادی بوده و قابل تولید مجدد و تکثیر باشد
 10. باید اصل باشد ( غیر تقلیدی)
 11. نباید به چندین گونه تلفظ شود
 12. نباید تهاجمی (به کسی یا چیزی) و یا اهانت آمیز باشد
 13. باید تصویر خوبی ایجاد کند
 14. نباید قدیمی و کهنه باشد

تقسیم بندی برندها

.1برند انفرادی : برخی از شرکت ها جود دارد که از روی سیاست تصمیم میگیرند که برای هر یک از محصولات خود برند خاصی را طراحی کنند.

.2برند فامیلی : این نوع برند به محصولاتی اختصاص داده میشود که خاص و منحصر به فرد هستند.

.3برند شرکتی : نوع دیگری از برند وجود دارد که درآن ممکن است ما بر روی محصولات خود نام شرکت را قرار دهیم . این زمانی اتفاق می افتد که شرکت دارای محصولات بسیار متنوعی باشددر آن صورت از برند شرکتی استفاده میشود.

.4ترکیبی از همه : محصولات نام خودشان را دارند و برند شرکت مشخص میکند که کدام شرکت محصول را تولید میکند.

چگونه در مدیریت برند موفق شویم!

در رابطه با موضوع مدیریت برند کتاب های بسیاری وجو دارد و ما در این مقاله میخواهیم این موضوع را بررسی کنیم و به طور کلی برخی مفاهیم و ونکات مهم این مساله را بازگو کنیم . در مطالب گذشته به چگونگی انتخاب نام برند، تعریف برند برندینگ شخصی و .. پرداختیم و در این قسمت میخواهیم بررسی کنیم که چگونه در مدیریت برند موفق شویم ؟

راه های موفقیت در مدیریت برند

برای موفقیت در مدیریت برند باید راه های مهارت در مدیریت و بهبود برندینگ را یاد بگیریم.این مساله زیاد به گوشمان خورده است که مدیریت در تمام زمینه های زندگی مساله ای مهم و حیاتی است حال این موفقیت در زمینه های شخصی باشد یا شغلی و خانوادگی ،اگر فردی بتواند مدیریت درستی در این زمینه ها داشته باشد میتواند به آسانی آرامش و ثروت را به سمت خود بکشاند.اجازه دهید زیاد از بحث اصلی که مدیریت برند است خارج نشویم. در این مرحله شما برندی را ایجاد کرده اید باید در خفظ و نگهداری آن تلاش زیادی را انجام دهید چون همان طور که خود شما مطلع هستید برند جز اصلی سازمان یا شرکت  شما میباشد; و بهبود بخشیدن آن یکی از مهمترین کارهایی است که در این راستا باید انجام دهید. شما برای جذب اعتماد مشتریان خود باید با مدیریت برندینگ آشنایی کاملی داشته باشید چون با مدیریت برندینگ اعتماد مشتریان را نسبت به سازمان و شرکت خود افزایش میدهید. مدیریت برند شامل مدیریت خود محصول،قیمت،بسته بندی و … است که در دسته ملموس قرار میگیرد. درحالی‌ که در مورد خدمات غیرملموس میتوان از تجربه مشتریان و ارتباط موثر عاطفی با محصول نام برد. و اما هدف ما از برندینگ متمایز کردن نام محصول خود با محصول سایر رقبا است.این مساله بسیار مهم است که شما بتوانید در این رقابت بی چون و چرا موفق شوید، باید با قدرت هر چه بیشتر عمل کنید و با این کار جایگاه برند خود را بالاتر ببرید وهمچنین میتوانید در دوره های مدیریتی شرکت کنید و اطلاعات خود را در تمامی مراحل بالاتر ببرید و آموزش های لازم را ببینید.

مالک برند خود شوید

امروزه مالکیت یک نام دارای دو معنی است ،منظور از این جمله این است که در نظر بگیرید شرکت شما یک شرکت کوچک و محلی است  و این مساله وجود دارد که دغدغه هایی که با آن روبرو هستید خیلی کمتر از یک شرکت بزرگ است اما اگر روزی تصمیم بگیرید که شرکت خود را به یک شرکت ملی تبدیل کنید در آن صورت برند شما چه نوع برندی است، برای شما مهم خواهد بود پس در زمان انتخاب نامی برای برند خود،یک نام تجاری این تغییر را برای شرکت راحتر و آسانتر خواهد کرد. حتی اگر بر این عقیده هستید که شرکت شما در حالت یک شرکت محلی باقی میماند بازهم از یک نام تجاری ملی برای برند خود بهره بگیرید چون در این صورت هر لحظه ممکن است که یک شرکت بزرگ در زمینه کاری شما وارد شود و نام تجاری شما را از چنگتان خارج کند.

نفوذ برند در ذهن مشتری

اگر میخواهید تا نام خود را در ذهن مشتری ثبت کنید از نام های جذاب و متفاوت استفاده کنید چون مغز انسان برای به خاطر سپردن اولویت را به نام های این چنینی میدهد. شما برای اینکه بخواهید برند خود را انتخاب و معرفی کنید سعی کنید از احساسات و عواطف مشتریانتان بهره بگیرید.معمولا افراد بر این اصول هستند که اجازه ورود مطالب را به سختی به مغزشان میدهند که البته این برای راحتی خودشان است مگر اینکه این مطلب مفید ،جدید و جالب باشد واین مساله حائز اهمیت است که اگر نام برند شما به اندازه کافی قدرتمند باشد تصمیم به جایگزینی آن با دیگر نام ها در ذهن خود میگیرند.این مساله هر چند ساده به نظر میرسد ولی تاثیر زیادی را در بازار رقابتی گذاشته است. در این حالت میتوان گفت که سرمایه هوشی بارها میتواند از سرمایه مالی مفیدتر واقع شود.امروزه با پیشرفت روز به روز سرمایه هوشی به ابزاری بسیار مهم تبدیل شده است که اختراعات قدیمی را کمرنگتر میکند. امروزه شرکتها در مسابقه سرعت، ایده های خلاقانه، نوآوری و اختراع از رقبای خود پیشی میگرند و شرکتی که از بقیه عقب می افتد بازنده میدان است. سرمایه مالی امروزه به شدت نیازمند سرمایه هوشی است این مرحله در دنیای امروزه باعث رقابت بین شرکتها میشود.

تفاوت لوگو و برند

اگر بخواهیم در رابطه با تفاوت بین برند و لوگو مطلبی را ارائه دهیم باید بگویم که برند را میتوانیم همان لوگو در نظر بگیریم و با این مفهموم که لوگو را میتوان نشانی از شرکت در نظر گرفت این در حالیست که برند ماندگاری ما در اذهان عمومی است و مطابق با نظر کاتلر تنها زمانی می توانیم بگوییم برند موفقی هستیم که در ذهن وروح و قلب مخاطب و مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام نیازی به تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی نیاز از تفکر محصول ما را انتخاب نماید.

طبق پژوهشی که انجام شده ودر این پژوهش از ذهن افراد در هنگام مواجهه با برندهای مختلف و متفاوت  تصویر برداری شده است ، مشخص شد که ذهن آدمی در مواقع مواجهه شدن با نام های جدید به تکاپو می افتد و این حالت در هنگامی که مغز ما از فعالیتهای فکری روزانه خسته است اجازه نمی دهد تا نامهای جدید در ذهن شکل گیرند ولی در حالتی که نام برند آشنا بوده ذهن آرام بوده و به راحتی انتخاب خود را انجام خواهد داد.
  کلمات کلیدی:  
تعداد لایک ها : 106

دیدگاه ها(30)

ارسال دیدگاه

اولین فردی باشید که برای این مطلب نظر میدهید.

جهت ارسال نظر لطفا ابتدا در سایت عضو شوید.